Funkcja zależności pozwala na automatyczne przeliczanie i dostosowywanie okresu trwania zadań oraz zadań poprzedzających wykonanie dalszych w kolejności. Po włączeniu tych funkcji uzyskujesz dostęp do następujących opcji:
- Zmiana daty początkowej lub końcowej zadania poprzedzającego dostosuje zmianę dat w zadaniach zależnych.
- Wpisanie którychkolwiek dwóch wartości w kolumnach daty startowej, końcowej oraz czasu trwania zadania spowoduje automatyczne przeliczenie trzeciej wartości.
- Daty początkowe, końcowe, czas trwania zadań z wierszy zależnych będą skalkulowane i podsumowane w wierszu nadrzędnym (rodzicu) w oparciu o parametry podane w ustawieniach czasu pracy i dni wolnych.
- Uzyskasz dostęp do funkcji ścieżki krytycznej, którą możesz wyświetlić na wykresie Gantta, a która wskaże najistotniejsze dla projektu etapy, decydujące o jego całkowitym czasie trwania.
Praca z czasem trwania zadania w Smartsheet.
Okres trwania zadania to wartość obliczana na podstawie wartości podanych w kolumnie daty początkowej i końcowej zadania. Formatowanie czasu trwania zadania dopuszcza następujące wartości:
- Tygodniowe - np. 2w
- Pełnie dni pracy - np. 4d
- Częściowe dni pracy - np. 3.5d
- Godziny - np. 7h
- Minuty - np. 50m
- Sekundy - np. 300s
- Kombinacje powyższych - np. 4h 30m
Aby uniknąć przeliczenia czasu bez przerw wynikających z czasu wolnego i świąt można użyć przedrostka "e" (od elapsed), np. e3d.
Praca z relacjami pomiędzy zadaniami.
Zależności między zadaniami pozwalają odwzorować w projekcie prowadzonym w Smartsheet strukturę projektu wraz z istotnymi powiązaniami. Aby nadać zależność wykonaj następujące czynności:
- Znajdź wiersz, dla którego chcesz ustanowić zadanie poprzedzające.
- W kolumnie typu "predecessor" podaj numer wiersza, w którym znajduje się zadanie poprzedzające.
- Możesz wskazać wiele zadań poprzedzających, podając ich numery po przecinku.
- Smartsheet użyje najstarszej daty z wielu zadań poprzedzających jako punktu wyjścia do rozpoczęcia zadania następującego (w relacji koniec - start).
- Dodanie zadania poprzedzającego do wiersza z zadaniem-rodzicem spowoduje stworzenie określonej zależności ze wszystkimi zadaniami podrzędnymi (zadaniami-dziećmi). Daty w tych zadaniach nie będą mogły być zmieniane. Relacja nałożona na zadanie-rodzica nadpisze wszelkie relacje jakie były ustanowione dla zadań-dzieci.
Odłożony czas realizacji zależności.
Aby ustanowić czas nieaktywności lub nałożenia się zadań poprzedzających i następujących możesz użyć opcji odłożenia w czasie. Np. wpisanie w polu "lag" wartości 1d spowoduje odłożenie rozpoczęcie zadania następującego o jeden dzień od dnia zakończenia zadania poprzedzającego. Aby spowodować nałożenie się terminów zakończenia i rozpoczęcia należy użyć liczby ze znakiem "-", np. -1d.