Menedżerowie muszą wybierać spośród wielu różnych metodologii prowadzenia projektów, w zależności od założonych celów, kultury organizacyjnej, dostępności zasobów. W jaki sposób ocenić, które z narzędzi i metod prowadzenia projektów są najskuteczniejsze i najważniejsze dla uzyskania w efekcie sukcesu? Na drodze do ukończenia projektu będą pojawiać się różne utrudnienia i niespodziewane przeszkody. Metoda ścieżki krytycznej jest jednym z tych narzędzi, które w takiej sytuacji pozwolą menedżerowi na lepsze zorientowanie się w sytuacji i konsekwencjach dynamicznie zmieniających się warunków.
Niegdyś metoda ta była dość pracochłonna, wymagająca ręcznego przygotowywania diagramów na papierze przy użyciu ołówka. Dziś, menedżer projektu może skorzystać ze specjalistycznego i łatwego w obsłudze programu komputerowego, takiego jak Smartsheet. Tego typu system w czasie rzeczywistym pozwala śledzić dynamikę projektu i na bieżąco ustalać priorytety. Jednym przyciskiem można wywołać funkcję ścieżki krytycznej, która wskaże które zadania, jeżeli się opóźnią, spowodują opóźnienie całego projektu.
W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób używać ścieżki krytycznej w swoich projektach, jak można przy użyciu programu do zarządzania projektami zaplanować automatyczne akcje, uaktualnienia statusów zadań, obiegi akceptacyjne, aby Twój zespół był zawsze na bieżąco i skutecznie radził sobie z wyzwaniami pracy projektowej.
Co to jest ścieżka krytyczna?
Metoda ścieżki krytycznej została sformułowana w latach 50-tych XX wieku. Przyjmuje się, że wykorzystano ją w dwóch równoległych i niepowiązanych projektach US Navy oraz w El DuPont du Demours Company. Wczesnym założeniem tej metody było estymowanie czasu trwania zadań i wsparcie działań mających na celu przywrócenie opóźnionych projektów do ich planowanych ram czasowych. Obecnie metoda ścieżki krytycznej służy do zidentyfikowania kluczowych w projekcie zadań i utrzymywanie się z jego realizacją w harmonogramie.
W jaki sposób metoda ścieżki krytycznej może pomóc Twojemu zespołowi?
Jak zostało to już ujęte we wcześniejszych akapitach, ścieżka krytyczna ma pomóc w identyfikacji najważniejszych zadań. A co jeżeli nie czujesz abyś miał problem ze wskazaniem takich zadań? Istnieją poza tym jeszcze przynajmniej 3 inne powody, dla których powinieneś zwrócić uwagę na to narzędzie:
Ścieżka krytyczna w programie do zarządzania projektami Smartsheet.
Metoda ścieżki krytycznej jest jedną z częściej używanych w zarządzaniu projektami, a jednocześnie jedną z najbardziej efektywnych. Jeżeli zarządzasz wieloma projektami jednocześnie i zespołem osób realizujących wiele zadań, ścieżka krytyczna umożliwi Ci łatwiejszą orientację w statusach, budżetach i zależnościach. Wykres Gantta w systemie Smartsheet w przejrzysty sposób wizualizuje zadania i zależności pomiędzy nimi, wskazuje na zadania kluczowe. Ponadto posiada narzędzia do automatyzacji takich akcji jak powiadomienia, alerty, obiegi akceptacyjne. Zaangażowane osoby mogą być na bieżąco informowane o zmianach statusów i postępach w zadaniach. Dostępne integracje pozwalają w łatwy sposób połączyć Smartsheet z Google Suite, Microsoft Office 365, Dropbox. Powiązania te umożliwiają jeszcze większą kontrolę nad dokumentami podpiętymi do projektów. Integracje z Microsoft Teams i Slack pozwalają na wysyłanie powiadomień i alertów z zadań bezpośrednio poprzez kanały tych aplikacji.